Stavba quadrokoptéry – část 2. – alternativní TBS rám
Protože doba už trochu postoupila a i trend se trochu mění, chtěl bych ukázat možnost postavení levné alternativy rámu TBS Discovery. Není to samozřejmě věrná kopie. Ostatně originál si můžete koupit na stránkách rakouského výrobce (ZDE). Musím vás ale upozornit, že kvůli ceně přesunul výrobu hádejte kam……
Ostatní obecné popisy a požadavky na rám jsou už popsané článku ZDE. A tak nebudu již popisovat znovu stejné věci, ale jen postup.
Výhody konceptu jsou celkem jasné. Máte téměř všechnu elektroniku skrytou v dostatečně velkém prostoru, mezi dvěma deskami. Ty jsou spojené jen čtyřmi plastovými rameny a šesti distančními sloupky. Plastová ramena ač se zdají být chatrná, drží desky pevně. V případě nárazu, ale opravdu rychle praskají. Na druhou stranu pohlcují náraz a středu by se nemělo nic stát. Cena následné opravy jednoho ramena není nijak závratná.
Rozpis součástek
- plastová ramena 4ks
- 2x kuprextit 300x200x1,5 jednovrstvý
- 6 ks plastových distančních sloupků 36mm M3
- 24 ks šroubků M3x7
- 12 ks šroubků M3x10
Postup
Počítejme tedy, že máme připravená již předem objednaná plastová ramena. Nyní je nutné zhotovit, či si nechat zhotovit na CNC řezačce ony desky. Je vhodné integrovat některé vodiče do napájecích cest přímo na desce. K tomu se hodí kuprextit.
Rozumným kompromisem mezi tuhostí konstrukce a hmotností stroje bude 1,5mm tloušťka desky.
Soubor pro CNC řezačku je možno použít tento: .DXF (není můj upload)
Pokud nemůžete sehnat člověka s CNC řezačkou a nechce se vám kupovat už hotový a mnohdy předražený polotovar/desku, můžete se obrátit jako já na uživatele ,,Ancistrus“ na foru rcmania.cz. Nebo použijte přímo jeho email. Na uveřejnění mailu jsme se dohodli, protože jsem byl s jeho prací vcelku spokojen. Ancistrus.modelar(zavináč)seznam.cz
Desky mi byly zaslány s už odleptanou cestou pro napájení a nalakovány.
Hotový výrobek může vypadat následovně.
Po řádném zaschnutí můžeme k dolní desce přišroubovat 4 plastová ramena a základ je hotov.
Schéma bylo navrženo s otvory pro řídicí desku Arduflyer a podobné, ale není problém vyvrtat otvory pro čtvercové uspořádání. V horní desce vidíme i otvor pro GPS anténu.
Po přidělání ramen, horní desky, motorů, ESC a ostatní elektroniky může stroj vypadat nějak takto, ale to bychom předbíhali následující kapitoly.
4 komentáře u Stavba quadrokoptéry – část 2. – alternativní TBS rám
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Hmm, pekny. Doufam ze se pochlubis s nejakym videem letu. Nemuzu se dockat!!! P.S. co je to za pekne vrtule?
Ahoj, první let je zdokumentován zde:
https://www.youtube.com/watch?v=b-6LVqqUuYU
Je to tedy nahrané jen na 808 kamerku, ale pro představu stačí. S deskou Arduflyer to drží pěkně.
Vrtule jsou 10″ uhlikovy z rctimer. Potřebovaly by ale ještě vyvážit i s motorem. Ale už teď to pěkně drží na místě i bez GPS 😉
Ahoj, neodolam a musim se pochlubit. Dneska jsem dodelal ram. Ted ho jeste naplnit. Cekam na ArduFlyer 2.5. Uz se nemuzu dockat jak to poleti. pooli256.rajce.idnes.cz/TBS_Discovery#20131118_202341.jpg
no pěkné, vypadá jak originální TBS
😆