Stavba quadrokoptéry – část 7. – FPV podruhé a lépe
V předchozím článku o FPV jsme si mohli udělat představu, jak si pořídit dostupnější FPV set třeba k vyzkoušení samotného letu. Pokud ale budeme chtít létat vážněji, je možná dobré se poohlédnout po lepším vybavení. Nebavíme se tedy o profesionální multikoptéře se zrcadlovkou, ale o řekl bych dnešním standardu. Do seznamu můžeme zahrnout:
- GoPro kamera
- Immersion vysílač
- FatShark brýle
- Cloverleaf anténa
- OSD s GPS
Jako první bych uvedl brýle Fatshark. V dnešní době jsou už pro piloty pojem. Brýle od jiných výrobců existují, faktem ale je, že žádné se tak na trhu neprosadily. Firma samozřejmě nabízí více verzí. Krom ceny se výrazně liší kvalitou. Princip je založen na zobrazování dvou samostatných, ale jinak stejných obrazů. Konkurenční Oculus jde na to jiným směrem a to tedy jen jedním, ale zato jemnějším displayem pro obě oči. Oculus se však primárně zaměřuje na hráče PC her a jiné, nikoliv však RC modeláře.
Nejdůležitějšími parametry jsou ,,FOV“ (Field of view), či česky zorné pole, rozlišení displaye a optika. FOV se často podceňuje. Vězte ale, že je pro řízení modelu velice důležité. Na malém obrázku se určitě hůře zorientujete a hůře vžijete do obrazu. A pokud uvažujete o levných brýlích z ebay, tak na to raději zapomeňte a investujte do FatShark brýlí, či obdobných. Levné brýle na ebay mají totiž mizerné rozlišení. A při 480×240 pixelů opravdu dráty v poli neuvidíte. Rozumné minimum tedy je VGA (640×480) při 30°. Což odpovídám brýlím FatShark Dominator se skleněnou optikou. U levnějšího řešení FatShark Predator budete mít výrazně menší zorné pole a pouze plastovou optiku, což ve výsledku dle zkušeností uživatelů způsobí rozmazání obrazu u stran (nečitelnost OSD informací).
Další důležitou věcí je, jakým způsobem dostanete do brýlí obraz. Verze Dominator umožňuje dokoupit modul (2,4Ghz nebo 4,8Ghz) s anténou. Ostatní verze toto neumožňují a musíte signál do brýlí dostat pomocí kabelu a externího přijímače. Je třeba upozornit, že tento přijímací modul má jiné frekvence, než ,,čínské vysílače“ a tak není kompatibilní. Pouze s vysílači FatShark a Immersion. Vždy si tedy zkontrolujte před koupí frekvenci. Vhodný je tedy zmíněný Immersion vysílač, jen si dávejte pozor, 600mW není u nás povoleno.
Krom těchto vychytávek dostanete k Dominatorum ochrané pouzdro. Nesmím ale zapomenout pro piloty větroňů na možnost dokoupit druhou kartu a to modul headtrackeru, přes který můžete nakláněním hlavy ovládat kameru na palubě.
K napájení samotných brýlí je možno použít 2S, či 3S baterii. Nechybí ani 3,5mm konektor pro poslech zvuků z kamery či AV Out. Na něj můžete zapojit druhé brýle, či monitor pro diváka/kameramana.
Osobně jsem s brýlemi spokojen a musím pochválit čistou, skleněnou optiku. Naopak úhle 30° je dostačující, ale jistě by neškodil o ještě malý kousek větší úhel záběru.
Pokud si budeme chtít zajistit co možná nejlepší obraz, je lepší odmontovat dodávané klasické všesměrové antény a dokoupit pár Cloverleaf antén. Jsou to kruhově polarizované antény a jistě s nimi dosáhnete lepších výsledků za stále ještě pohodlných rozměrů. Určitě doporučuji připlatit si 10$ navíc za anténky s tímto krytem, viz obrázek výše. Přece jen zde záleží dost na tvaru a přesnosti a to při občasných nárazech při přistání může pro antény dopadnout špatně. Při koupit si dávejte pozor na konektor. RMA, či s obrácenou polaritou RP-SMA. Například tyto Immersion nepasují na již zmíněný čínský set.
Dále bych jen už dodal, že by tyto anténky měly směřovat stejným směrem, tedy například obě vertikálně, jinak bude dosah mizerný.
Pokud máte řešení napájení stroje jen pomocí jedné baterie, vřele doporučuji předřadit před vysílač (napájení vysílače +-) tento L-C filtr. Odstraní ruch ze stejnosměrného napětí a zajistí čistější obraz.
Nesmím zapomenout ani na OSD. Zde už můžeme vybírat dle našich požadavků. Existuje poměrně velká škála a tak je z čeho vybírat. Namátkou bych vybral asi nejlevnější OSD s GPS na trhu. Dá se sehnat opět na HK jen asi za 20$ a v základu ukazuje krom standardního napětí baterie i GPS souřadnice. To by nám bylo vcelku k ničemu, krom vyhledávání při ztracení modelu. Zato se dá ale na ebay dokoupit programátor (3$) a nahrát nový firmware, který nám na display zobrazí i ,,home arrow“, tedy šipku k domácí pozici. A ta už je potřebná dost v členitém terénu. Článek o přeprogramování později.
Na posled musím zmínit kameru. Na trhu se jich vyrojilo hodně. Asi jste slyšeli o GoPro. Nyní (červenec 2013) je aktuální verze 3 v provedeních White, Silver a Black dle vlastností každé z nich. Opět to není úplně levná záležitost jako s brýlemi FatShark. Pravdou ale je, že málokterá se ji vyrovná. Jsou různé čínské kopie, ale i když třeba uvádí, že mají stejný snímací chip, mají třeba horší elektroniku, která například tak nereaguje na změnu světla a pod. Za zmínku stojí, že máte na výběr ze 3 úhlů záběru. Pro let je asi nejlepší nejširší, poněvadž vidíte okolní větve a lépe se zorientujete. Vedlejším efektem je také měně roztřepaný obraz jak u úzkého záběru. Nevýhodu bych viděl v ne zcela ergonomickém tvaru pro let a vyšší ceně.
A abych nezapomněl, kablík pro živý výstup z GoPro je speciální. V miniUSB konektoru je totiž připájený rezistor. Doporučuji se s kablíkem nepatlat a objednat ho z ebay (2$).
No a na závěr jeden z mých prvních FPV letů, kde ještě nejsou bohužel odstraněny vibrace.
5 komentářů u Stavba quadrokoptéry – část 7. – FPV podruhé a lépe
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Já myslím, že je to naprosto fajne…:), k tomu L-c filtru, to je moc praktiká záležitost a budu rád, když se to( a nejen to, ale i ostatní zlepšení) zakompilují do prvotního návodu. myslím tím kapitolu 1. rozpis součástek… Přidal bych tam tento L-C filter a doplnil maličkosti jako programátor ESC
Ano, to by šlo doplnit. Tu tabulku jsem dlouho neaktualizoval.
Ahoj, opravdu bych využil kdyby se tu někdy objevil článek o naprogramování toho levného OSD s home arrow, nejsem počítačový expert tak bych uvítal co nejpodrobnější návod pro přeprogramování i odkaz na programátor co k tomu má být. Taky mě zajímá jestli jde nějak nastavit zobrazování výšky. PS: cena tady u mě nehraje momentálně takovou roli takže nevíš o nějakém OSD které má výšku a home arrow přímo v základu? Díky za odpověď! 🙂
Ahoj, možná by bylo dobré se podívat nahoru do novinek. Už je to tam přes měsíc 🙂
http://www.quadcopter.8u.cz/preprogramovani-g-osd-20-na-home-arrow/
Omlouvám se 😳